Akmuo „Stabo kūlis“

Picture 319Akmuo  „Stabo kūlis“ – Mosėdžio seniūnijoje, Krakių kaime, prie Mosėdžio – Skuodo kelio, netoli Beržupio upelio. Tai 80 cm. ilgio, 40 cm. pločio, 1 m. aukščio akmuo. Tikroji akmens apačia buvo rasta dar 85 cm. gylyje. Akmens viršus kiek smailėjantis, iš priekio žiūrint truputi panašus į sustingusį žmogų.

         Užrašytas pavadinimas, jog  čia seniau rinkdavęsi stabmeldžiai. Aplink akmenį buvęs didelis ąžuolynas . Dar XX a. pirmoje pusėje laukuose rasti dar tų ąžuolų kelmai. Kiti sakydavę, kad tai Štabo Kūlis: ant kalno stovėjęs švedų kariuomenės štabas, o apačioje prie jo buvo pastatyta žymė. Plačiau žinomas padavimų motyvas apie tai, jog „senuose laukuose ėjusi švedų kariuomenė ir tos kariuomenės vadas norėjęs sugriauti Mosėdžio bažnyčią, bet toj vietoj, kur tas akmuo yra – neregėta galia juos sulaikiusi ir pats vadas pavirtęs į akmenį“.

        Krakių (Nevočių) akmuo, vadinamasis Stabo kūlis, priklauso Lietuvos menhirų – stovinčių akmenų grupei. Tai byloja jo išvaizda, pasakojimai apie šį akmenį, kaip suakmenėjusį žmogų.

1964 m. akmuo paskelbtas gamtos paminklu. 1985 m. akmuo priskirtas prie respublikinės reikšmės geologiniu paminklu, bet 2016 vasario 8 d., įsakymu Nr. D1-88, panaikintas respublikinės reikšmės statusas. Be to jis yra ir archeologijos paminklas.

Gamtos paminklai

Prisijungę 458 svečių ir narių nėra