Mūro kryžius

6Mūro kryžius stovi Skuodo miesto centro skvere (P. Cvirkos gatvė). Tai koplyčia pirmosioms katalikų misijoms Skuode atminti – seniausias paminklas Lietuvoje (sovietmečiu nugriauta, atstatyta 1990 m.). Koplyčia gavo Mūro kryžiaus vardą.
Paminklas buvo pastatytas Jono Jeronimo Chotkevičiaus iniciatyva Skuode atliktoms katalikų misijoms atminti. Kol Skuode bažnyčios nebuvo , o vėliau įvairia intencija prie jo buvo laikomos Šv. Mišios.
Autoriai nežinomi, nes tai vienintelis žymesnis architektūrinis statinys Skuode, išlikęs iš XIV a. vidurio. Paminklo atidengimo (pašventinimo) data tiksliai nežinoma. Manoma, kad 1567 metais, nors 1934 m. išlikusioje „Mūro kryžiaus“  nuotraukoje žymimi ir kiti skaičiai: „1579 – 1583“, kurių reikšmė dar kol kas neįminta.  Senasis buvęs paminklas per savo ilgą amžių (daugiau kaip 400 metų) buvo kelis kartus perstatomas, remontuojamas ir galbūt smarkiai skyrėsi nuo savo pirmykštės išvaizdos.  Darbinis paminklas, remiantis senųjų žmonių prisiminimais ir archyvinėmis nuotraukomis, atstatytas daugmaž toje pačioje vietoje. Paminklas nulietas iš  betono (senasis buvo iš plytų, tinkuotas ir nubalintas) yra 10 m aukščio, viršuje – metalinis kryžius. Šonuose, priekinėje ir užpakalinėje dalyje yra nedidelės nišos, kuriose patalpinti šventųjų paveikslai: Šv. Barboros, Šv. Juozapo, Šv. Floriono ir Jėzaus- nešančio kryžių. Fasadinėje pusėje didžiojoje nišoje – Marijos skulptūra.
Skuodiškio R. Kociaus pasakojimu buvęs gražus pavasario rytas, kurio metu saugumiečiai išėję iš savo patalpų (valsčiaus pastato, buvusio priešais Mūro kryžių) pradėjo mūro griovimą. Pirmiausia viršutinėje paminklo dalyje prakirto skyles, pro kurias medinių karčių pagalba ir nuvertė paminklą. Raudonos plytos pabiro ant žemės. Jas surinko tas, kas norėjo. Taip per pusdienį paminklo ir nebeliko. I. Zalecko, gyvenančio Skuode pasakojimu paminklo griovimui vadovavo Eidinas, tuometinis Komunalinio ūkio viršininkas.
Paminklo atstatymo iniciatoriai – Skuodo centrinės bibliotekos direktorė Rymantė Šmaižienė, mokytojas Vytautas Mačiulis, VK pirmininko pavaduotoja Vaclava Ložienė, žurnalistas tautodailininkas Juozas Vyšniauskas, Kultūros skyriaus vedėjas Silvestras Rabašauskas. Paminklo atstatymu labiausiai rūpinosi skuodiškiai Valdas Penkus, Albina Žiemelytė, Motiejus Nomgaudis, Ona Guriliūtė, Viktoras Vaitelavičius.
Paminklas pradėtas statyti 1990 m. gegužės mėnesį, atidengtas ir pašventintas 1990 m. birželio 23 d. 
Šiandien aikštėje prie seniausio šalyje paminklo skuodiškiai mini visas valstybines šventes, pakeliamos vėliavos, sutinka garbingus svečius. Čia į dangų stiebiasi Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus, Seimo pirmininkų Vytauto Landsbergio ir Artūro Paulausko – sodinti ąžuoliukai.

Istoriniai memorialiniai objektai

Prisijungę 137 svečių ir narių nėra